چیستی آزار و اذیت جنسی

توسط |

مفاهیم چون آزار، اذیت ، خشونت، شکنجه و… در ادبیات فارسی مفهوم جدیدی نیستند اما آزار و اذیت جنسی شاید به دلیل تازه بودن بحث جنسیت در جامعه ما از پیشینه زیادی برخوردار نیست. این پدیده در جوامع مرد سالار، سنتی و توسعه نیافته که دارای فرهنگ بسته هستند بیشتر وجود دارد. بگونه ای که امنیت شهروندان به ویژه زنان و اطفال را بصورت جدی تهدید می کند
آزار و اذیت جنسی به اعمال ناپسند با ماهیت جنسی که در آن هافرد یا افرادی با تعرض به شخصیت یک فرد، از طریق، ارعاب، بهره‌گیری ناخواسته یا اجبار خواستار دریافت التفات جنسی یا تحقیر جنسی با توسل به آزار کلامی می‌شوند. آزار و اذیت جنسی بخش وسیعی از رفتار های افراد را از سوء استفاده های جنسی، تجاوز جنسی، مزاحمت های خیابانی و تحقیر جنسی را شود. آزار و اذيت جنسي شامل مواردي مانند دخول يا تلاش براي آن، تماس جنسي بدون دخول و همچنين اقدامات آزاردهنده بدون تماس مانند نگاه‌هاي شهوت‌آميز مي‌شود. به علاوه تجاوزهاي رخ داده در دوران جنگ و همچنين قاچاق انسان با هدف سوء‌استفاده جنسي را نيز بايد به موارد فوق اضافه کرد.
واژه‌ی آزار جنسی(Sexual Harassment) در سال ١٩٧٣ میلادی در گزارشی که به موسسه ماسوچست درباره ‌ی مسائل مختلف مربوط به جنسیت ارائه شد استفاده گردید . آزار جنسی مانند انواع دیگر از آزار، می تواند در شرایط مختلفی اتفاق بیفتد. در بیشتر موقعیت هاشخص آزار دهنده در موضع قدرت نسبت به قربانی به علت اختلاف سنی، موقعیت اجتماعی، سیاسی، آموزشی، و یا کاری قرار دارد. آزار جنسی ممکن است از سوی نزدیکان، خویشاوندان، همکاران، همسالان، و یا غریبه ها صورت بگیرد. همچنان این پدیده شوم در هر مکانی ممکن است اتفاق بیافتد وشما را تهدید نماید. خانواده، خیابان، پارک، دانشگاه، اداره… جاهایی هستند که شاهد آزار جنسی هستند. این پدیده ممکن است از سوی جنس مخالف صورت بگیرد اما در برخی مواقع بالای هم جنس نیز اعمال می گردد. آزار جنسی برای شخص قربانی پیامدهای ناگواری از جمله آسیب های جسمی، ایجادبیماری های روانی، آسیب های خانوادگی و اجتماعی را می تواند به دنبال داشته باشد.

Facebooktwittermail

هیچ پاسخی داده نشده. به “چیستی آزار و اذیت جنسی”

پاسخ بدهید

آدری ایمیل شما منتشر نخواهد شد. Required fields are marked *


*